Top 10

Top 10

De resultater, der optages på denne liste, er alle skudt på senior afstande, dvs.

  • Indendørs
    • 18 m – Herrer og Damer: Senior, Junior, Masters og Kadet
  • Udendørs:
    • 70m runde – Recurve: Senior og Junior
    • 50m runde – Compound: Senior, Junior, Kadet og Masters
    • 40m runde – Bar og Langbue: Senior, Junior og Master

Top 10 Udendørs 2018

Herre Recurve – 70m

Navn Klub Stævne Point
 Johan Weiss Randers Køge – 210418 654
 Aske Halskov Aalborg Aalborg – 180418 651
 Mikkel Berrig Rasmussen TIK Køge – 310518 648
 Nikolaj Wulff Aalborg Aalborg – 040418 646
 Dennis Bager Arcus Holstebro – 100618 644 (22/4)
 Morten Caspersen Køge Køge – 140618 640
 Casper Lauridsen Lyngby Køge – 140618 638
 Claus Andersen Køge Køge – 140618 621
 Eli Bæk Aarhus Gimli Cup 611
 Steffen Thorkildsen Arcus Køge – 210418 608

Dame Recurve – 70m

Navn Klub Stævne Point
 Maja Jager Broby WC2 – Tyrkiet 665
 Randi Degn TIK WC2 – Tyrkiet 655
 Anne Marie Laursen Aalborg Aalborg – 040418 642
 Lena Agerholm TIK Aalborg – 230518 641 (19/5)
 Lea Mogree Nissen Holstebro Aalborg – 040418 630
 Kírstine Danstrup Andersen Holstebro Køge – 310518 605
 Nanna Jakobsen Silkeborg Aalborg – 230518 592 (7/4)
 Johanna Rössel Aalborg Aalborg – 230518 572 (10/4)
 Kathrine Kruse Aarhus Aalborg – 230518 474 (4/0)
 Mai Jensen Køge Køge – 210418 474

Herre Compound – 50m

Navn Klub Stævne Point
 Stephan Hansen Nykøbing Castor Cup 711
 Martin Damsbo TIK WC1 – Kina 706
 Andreas Darum TIK Aalborg – 040418 705
 Simon Olsen Vordingborg Gimli Cup 700
 Tore Bjarnason TIK Køge – 310518 692
 Christoffer Berg Lyngby Aalborg – 230518 686 (41/18)
 Mads Knudsen Nordkysten Taastrup – 030618 685 (41/12)
 Martin Nielsen Randers Gimli Cup 685
 Christian Andersen Broby Gimli Cup 684
 Martin Kanstrup Nielsen Lyngby Holstebro – 100618 682 (42/14)

Dame Compound – 50m

Navn Klub Stævne Point
 Tanja Amdi Jensen TIK WC2 – Tyrkiet 701
 Erika Damsbo TIK WC2 – Tyrkiet 681
 Sarah Sönnichsen TIK Gimli Cup 680
 Maria Selch Olesen Gladsaxe Køge – 310518 661
 Margaret Bang Lavia Odense Gimli Cup 659
 Natacha Stütz Lyngby Køge – 310518 660 (21/5)
 Pil Munk Carlsen Broby Gimli Cup 642
 Hanne Christensen Kalundborg Taastrup – 030618 581 (10/0)
 Sóley Jónsdóttir Holstebro Holstebro – 100618 527 (9/2)
 Laura Sass Møller Randers Holstebro – 100618 496 (2/1)

Herre Langbue – 40m

Navn Klub Stævne Point
 Peter Mathiassen Hvidovre Køge – 310518 543
 Peter Heller Lützen København Taastrup – 030618 478 (6/2)
 Mads Christensen Hvidovre Køge – 140618 493
 Casper Jørgensen Roskilde Taastrup – 030618 462 (7/2)
 Per Johansen Køge Køge – 140618 430
 Niels Kaastrup Hansen Hillerød Taastrup – 030618 362 (2/0)
 Tommy Ebbesen Køge Køge – 310518 179

Dame Langbue – 40m

Navn Klub Stævne Point
 Birgit Petersen Hvidovre Køge – 310518 466

 Herre Barbue – 40m

Navn Klub Stævne Point
 Per Street Sorø Taastrup – 030618 611 (18/5)
 Tomas Jensen Vordingborg Køge – 210418 603
 Thomas Lefevre Lavia København Taastrup – 030618 580 (8/1)
 Kim Sørensen Vordingborg Taastrup – 030618 578 (12/4)
 Peter Lundsgaard Lolland Taastrup – 030618 571 (12/0)
 Bela Antal Lyngby Taastrup – 030618 563 (7/3)
 Jacob Andersen Lavia København Taastrup – 030618 550 (6/2)

Dame Barbue – 40m

Navn Klub Stævne Point
 Berit Bech Lolland Taastrup – 030618 508 (4/0)
 Lykke Sørensen Vordingborg Taastrup – 030618 501 (4/1)

 

Tanja Dinesen Skudstrup ved VM i 3D i 2013

Tanja Dinesen Skudstrup ved VM i 3D i 2013