Danmark har gennem tiderne opnået gode resultater ved OL, VM og EM og specielt i de senere år. Holger Kürstein fra Rønne Bueskytte Laug, har lavet denne glimrende oversigt.
Herunder kan man se de resultater som er modtaget fra stævne arrangør til de enkelte stævner.
Endvidere kan man se ranglisterne. Ranglisterne udarbejdes på baggrund af en skyttes 4 bedste resultater i henholdsvis indendørs og udendørs sæsoner. Ranglister gælder for Recurve og Compound divisioner, henholdsvis herrer og damer og for skytter der skyder på senior afstand for divisionen. Der er medtages skytter fra danske klubber, som har skudt danske stævner, hvor der kan sættes danske rekorder. Desuden er landsholdskytternes resultater fra internationale stævner medtaget, når skytterne har været udsendt som landshold.
Ønsker man som skytte fremover at listen skal indeholde udenlandske resultater, så kan man ligeledes kontakte Bueskydning Danmark med kopi af indbydelse og resultatliste eller et link til disse. Vi har brug for at verificere at stævnet overholder kravene og skydes efter WA regler.
Alle henvendelser angående ranglisten sker til eliteansvarlig Henny Jeremiassen på: mail Henny
Rangliste
Rangliste Recurve
Rangliste Compound
2021/2022: Recurve
2021/2022: Compound
Resultatliste
2024-03-16 Danage Classic
2024-02-25 FM Open Inde Ungdom
2024-02-24 Resultater fra 50+ DM Inde
2024-02-04 Stillingn til Danage Classic 2024 efter kvalifikationsstævnerne
2024-01-28 Resultater fra Muldvarpejagten 2024
2024-01-13 Samlet resultatliste fra Sankt Sebastian Cup (Individuel, hold og FM)
2024-01-14 Stillingen til Danage Classic 2024 efter 2. kvalifikationsstævne
2024-01-06 Stillingen til Danage Classic 2024 efter 1. kvalifikationsstævne
2023
2023-11-05 Odense Bymesterskabet
2023-10-01 Sensommerstævne i Esbjerg
2023-09-09/10 DM Ungdom Ude 2023
2023-05-09 Sommerskydning 2023
2023-29-08 DM Ude 2023 Barbue Mix
2023-29-08 DM Ude 2023 Compound Mix
2023-29-08 DM Ude 2023 Recurve Mix
2023-29-08 DM Ude 2023 Herre Langbue
2023-29-08 DM Ude 2023 Dame Langbue
2023-29-08 DM Ude 2023 Herre Barbue
2023-29-08 DM Ude 2023 Dame Barbue
2023-29-08 DM Ude 2023 Herre Compound
2023-29-08 DM Ude 2023 Dame Compound
2023-29-08 DM Ude 2023 Herre Recurve
2023-29-08 DM Ude 2023 Dame Recurve
2023-18-08 Friday Night League – Barbue
2023-18-08 Friday Night League – 70 m recurve
2023-18-08 Friday Night League – 60 m recurve
2023-18-08 Friday Night League – 60 m recurve masters
2023-18-08 Friday Night League – 50 m Compound
2023-18-08 Friday Night League – Langbue
2023-16-08 Sønderjysk Mesterskab
2023-13-08 Friday Night League – TIK
2023.07.08 Friday Night League – samlet stilling
2023.12.07?media=1709199706 Aftenstævne i Aalborg
2023.03.07?media=1709199706 Arcus Ligaen (samlet stilling efter 6. runde)
2023.30.06?media=1709199706 Resultat 50 meter Compound – Køge – FNL 2023-4.
2023.30.06?media=1709199706 Resultat Master Revurve – Køge – FNL 2023-4.
2023.30.06?media=1709199706 Resultat SEN & JUN Revurve – Køge – FNL 2023-4.
2023.30.06?media=1709199706 Resultat SEN Barbue – Køge – FNL 2023-4.
2023.30.06?media=1709199706 Resultat SEN Langbue – Køge – FNL 2023-4.
2023.30.06?media=1709199706 Resultat Kadet Revurve – Køge – FNL 2023-4.
2023.20.05?media=1709199706 Genner Hoel
2023.10.06?media=1709199706 Arcus Ligaen
2023.02.06?media=1709199706 Friday Night League
2023.02.06?media=1709199706 Friday Night League Compoud
2023.03.06?media=1709199706 Tømmerupjagten Kalundborg
2023.26.5?media=1709199706 Friday Night League
2023.20.05?media=1709199706 Arcus Ligaen (Samlet stilling efter 4. runde)
2023 29.04 Arcus Ligaen (Samlet stilling efter 2. runde)
2023 23.04 Spring Arrow – Barbue
2023 23.04 Spring Arrow – Compound 50 m.
2023 23.04 Spring Arrow – Recourve 60 m.
2023 23.04 Spring Arrow – Recourve 70 m.
2023 19.04 Aalborg Aftenstævne
2023.26.02?media=1709199706 FM Open Ungdom
2023-05-02. Frederiksborgpokalen
2023-22-01. Sankt Sebastian Hold-Cup 2023
2023-21-2023. Sankt Sebastian Cup
Resultatliste 2022
2022-06-11. Odense Bymesterskab
2022.24?media=1709199706-09.3D DM- Frederiksværk.pdf
2022-11-09.Sensommerstævne-Esbjerg.pdf?media=1709199706
2022-10-09.Senior DM- Holstebro.pdf
2022-27-08.DM Ungdom-Aalborg.pdf
2022-21-08.DM MAster-Aabenraa.pdf
2022-20-08.Sønderjysk mesterskab.pdf
2022-19-08-Friday night league.pdf
2022-13-08.3d?media=1709199706 FM -Ulbølle.pdf
2022-13-08.3d?media=1709199706 FM Open-Ulbølle.pdf
2022-05-08.Friday night league-Køge.pdf
2022-01-06.Friday night league-Køge.pdf
2022-25-06.Fæstningsstævne-Fredericia.pdf?media=1709199706
2022-18-06.Tømmerupjagten-Kalumborg.pdf?media=1709199706
2022-11-06. Arcus Ligaen-Arcus.pdf
2022-04-06. Forårsklassikeren-Taastrup.pdf
2022-03-06.Saturday night league-Køge.pdf
2022-26-05.Kristihimmelfartstævne-Sønderborg.pdf?media=1709199706
2022-21-05- Arcus Ligaen-Arcus.pdf
2022-15-05 3D Stævne-Vejen.pdf
2022.08?media=1709199706-05 3D Stævne-Sorø.pdf
2022-30-04 Arcus Ligaen- Arcus.pdf
2022-04-23 3D Frederikskilde- Frederikskilde.pdf
2022-04-23 Spring Arrow – Køge.pdf
2022-04-16 Genner Hoel – Aabenraa.pdf
2022-03-27 Dm Ungdom – Hillerød.pdf
2022-3-13 Dm Senior – Taastrup.pdf
2022-02-27 Fm Ungdom – Arcus.pdf
2022-02-26 Dm Master – Arcus.pdf
2022-02-06 Frederiksborg Pokalen- Hillerød.pdf
2022-01-22 Sct Sebastian Cup Individuel og hold- Arcus.pdf
2022-01-09 Nytårspokalen- Taastrup.pdf
Arkiv
Resultater fra tidligere år kan ses her.