Gode trænere skaber gode oplevelser – og hjælper skytterne med at udvikle sig.

Med Bueskydning Danmarks træneruddannelser får klubbens trænere konkrete værktøjer og ny viden, som de kan tage direkte med hjem i træningen. Her i efteråret afholder Bueskydning Danmark følgende kurser:

Grundtræner – Modul A, B og C

Grundtræneruddannelsen giver et stærkt fundament til dig, der træner begyndere og let øvede skytter.

Du får blandt andet viden om:

  • Teknik og skududvikling
  • Udstyr og trimning
  • Fysisk og mental træning
  • Trænerrollen og planlægning af træning

Grundtræner Modul A, B og C afholdes i Broby den 26. september, 27. september og 4. oktober 2026.
Tilmeldingsfrist for Modul A og B er onsdag den 9. september 2026. Tilmeldingsfristen for modul C er onsdag den 16. september 2026.

Kandidattræner – Modul A, B og C

Kandidattræneruddannelsen bygger videre på Grundtræner og er målrettet dig, der arbejder med let øvede og øvede skytter.

Her går vi et niveau dybere med blandt andet:

  • Teknisk udvikling og skudanalyse
  • Udstyr, trimning og piltest
  • Mental og fysisk træning
  • Sæsonplanlægning, målsætninger og konkurrenceforberedelse

Kandidattræner Modul A, B og C afholdes i Gladsaxe den 7. november, 8. november og 14. november 2026.

Tilmeldingsfrist for Modul A og B er onsdag den 21. oktober 2026. Tilmeldingsfristen for modul C er onsdag den 28. oktober 2026.

En investering i hele klubben

Når I uddanner jeres trænere, investerer I samtidig i foreningens medlemmer. Dygtige og veluddannede trænere skaber bedre træning, større motivation og bedre muligheder for, at skytterne kan udvikle sig.

Så hvem i jeres klub skal have nye værktøjer i trænerkassen?

Få et overblik over trænerkurserne her: https://bueskydningdanmark.dk/bredde/uddannelse-kursusplan/